Categories
Log in
There’s more to see...
Sign up to see the rest of what’s here!

One gallon of milk will yield about 1 pound of cheese. (I paid $2.39 for the milk, so 1 pound of fresh mozzarella was less than $2.50). Homemade Mozzarella Cheese is one of the easiest cheeses to make, it only takes 30 minutes and the taste cant be beat! :)

astron bar posters: by stefanos michaelides

Caramel Apple Cheesecake Bars : drooling.... (click on picture which takes you to link, then scroll down page until you find this recipe) :)

super easy idea! Spinach, Feta, Mozzarella Crescent Rolls Bites :)

IBM 1620 Data Processing System, 1968

bhg best cupcake recipes...for culinary arts cupcake lab, a great place to start with a wide range of flavors and frostings. :)

Baked Salmon With Mustard and herbt :)

Social Media Cheat Sheet by LunaMetrics

The Ultimate Vegan Oatmeal Raisin Cookie :)

Ice Cream Scoop Pops These easy, do-ahead treats are real crowd-pleasers. Make them your own with your favorite ice cream and toppings :)

KettleCorn Popcorn | Graphis / Public Viewing | New Talent Annual 2012

Samoa brownies!!! :)