Categories

Come on in! Join Pinterest today...it only takes like a second or so.

More like this: families.
Visit Site

How To Feed Your Family on $50 a week

Military Wives Saving
ShareTweet+ 1Mail How To Feed Your Family on $50 a week If the title of this article caught your eye, chances are you too ...
Read this on Military Wives Saving
Military Wives Saving
Military Wives Saving • 40 weeks ago

How To Feed Your Family On Fifty $50 A Week #budgeting #mealplanning #finance

  • Debi Rivier-Harris
    Debi Rivier-Harris • 39 weeks ago

    This statement is unrealistic in central Tx, sad to say. "...eggs are only around $1.50 a dozen, yogurt around .30 cents a cup, and bananas less than .50 cents a pound, we never go hungry "

  • Melissa Camus
    Melissa Camus • 37 weeks ago

    Bananas here- at least .99c a lb. eggs? 4.50/doz. yogurt? .75c a cup at least. Gallon of milk- 5.50$. :/ bread 2.50$/loaf. Ugh.

  • Laurie Kussman
    Laurie Kussman • 37 weeks ago

    It is impossible to feed a family of four on $50.00 a week in Massachusetts? I have a family of 3 and spend more each week. I buy sale items, cut coupons and only buy what we need. Milk $2.49 gal (3 per week $7.47), eggs $1.49 doz., bread $1.00 loaf, cereal $3.00 box, fruit & vegetables vary weekly. Meats, even the so called cheap cuts are not so cheap any longer (thank you Food Network Chefs). Most of us do not have the luxury of access to military discounts and commissary shopping. Our stores, although they double coupons will only give value of the item, not a penny more, example item sale price 1.25, a .75 coupon doubled is 1.50 - the store will give me a 1.25 credit, no more

  • Adrianne Koonce
    Adrianne Koonce • 37 weeks ago

    In Texas, Milk is almost $4 a gal.

  • Heather Hobson
    Heather Hobson • 37 weeks ago

    The prices in southern california are nowhere near those listed, but we spend about $60 a week to feed a teenager and three adults. We stretch things as far as we can, and cut out anything we don't need.

  • Ann Kharrat
    Ann Kharrat • 37 weeks ago

    Yeah this would never work in AZ either...too sad

  • Jeanne Huber
    Jeanne Huber • 37 weeks ago

    Our Target, in NC, has groceries and they do have good deals! For example, bananas are 24 cents a pound. Good deals on bread and cereal, coffee etc...

  • Heather Hobson
    Heather Hobson • 37 weeks ago

    I wish the Targets here were like that, the banana's usually go for 24 cents each!

  • Kaaleen Gassin
    Kaaleen Gassin • 36 weeks ago

    No way this can happen, unless you feed your family out of a can or box. Proper nutrition cannot be found in either!

  • Kristy Whiteoak
    Kristy Whiteoak • 35 weeks ago

    Impossible where I live. We don't have coupons in Australia, with 6 kids and 2 adults we spend $300 a week on food, and that's a lot less than others I know. Cost of living here is so much more expensive.

  • Benjamin Deane
    Benjamin Deane • 35 weeks ago

    A good way to make good healthy food super cheap is to grow it. You won't know how easy it is until you try.

  • Diedre' Kovatch
    Diedre' Kovatch • 34 weeks ago

    I have a family of five and spend 270 every two weeks so not too shabby, I grow alot of my own food, coupon, and don't go out to eat, no junk food, no pop.

  • Military Wives Saving
    Military Wives Saving • 34 weeks ago

    This is absolutely possible (especially if you shop at the Military Commissary) .... one secret about meat is to buy it towards the end of the day (before the store closes) when it gets marked down ;) Stock up, then freeze.

  • Anita Jones
    Anita Jones • 33 weeks ago

    My daughter had read a couple of these articles and decided we should do it. From my $50 this week I bought 5 bags of coffee at Harris Teeter (buy 2, get 3 free), 5 bags shredded cheese (buy 2, get 3 free), got a package of ice cream sandwiches free and a small jar of peanut butter for only 37 cents, but was out of butter and had to pay $2.79 for that. At Lowe's food, got 2 bottles of creamer (international delight) and only paid about $1.00 for each large bottle because they were doubling coupons, a box of free yogurt (added to my savings card), a carton of ice cream free (it was a buy one, get one free, so it was $2, had a $1 coupon which was doubled) and got a 3 lb bag of onions for $1.50. At Aldi's I bought 1 package of chicken (we only eat white meat, my daughter and I are disgusted by dark), sliced cheese, bread, 1 can cream of chicken soup, 2 cans of string beans and a box of 6 pks of noodles in a cup (my daughter and her little girl will eat those). Bill at HT was the highest at about $26; Lowe's was less than $5, and Aldi's was about $9. That leaves me $10 to buy enough food to last until next Friday, so I'm a little confused about how I can do that! I will admit the coffee even at buy two, get 3 free was a big expense but all 3 of us adults drink a ton of coffee! At Aldi's they have ground beef for $2.29 a pound BUT you have to buy a huge pack, they all ran about $12. At Walmart I can get the chicken for $1.99 a pound, but again have to spend $10 on a pack!

  • Sundra 3
    Sundra 3 • 31 weeks ago

    Wish I could do this

  • Tammy Porter
    Tammy Porter • 31 weeks ago

    When was the last time yogurt was .30 a cup

  • Amy Kloosterman
    Amy Kloosterman • 31 weeks ago

    I agree, Tammy. Even the grossest, cheapest, weirdest tasting yogurt at kroger is still 45 cents per cup

  • Tammy Porter
    Tammy Porter • 30 weeks ago

    On sale here it's 79 cents

  • Karissa Kelso
    Karissa Kelso • 30 weeks ago

    I just went grocery shopping and spent $100 for approx 11 meals. I didn't buy all the meats cause my hubby is paranoid about freezer burn. But we're a family of three, but my hubby eats enough for two (he's at the gym a lot, bulking up is a LOT of cals!). I usually make enough for 5. Next week, I'll probably spend another $50 on veggies and meat. So, $75 a week makes more sense. But my hubby is a Marine, so I do the bulk of my shopping at the commissary. I also go to Target a LOT (diapers, wipes, applesauce pouches, and a couple other things are cheaper there, especially if you have the Red card!). And we still have money for little treats. Oh, and I bake a LOT. That'll save us on our heating bill in the winter too.

  • Karissa Kelso
    Karissa Kelso • 30 weeks ago

    And we eat out once a week, with a weekly Starbucks treat for me. It's all about making a budget!My hubby is amazing at finances, and Im great at shopping for deals.

  • Alyson Ballew
    Alyson Ballew • 30 weeks ago

    Bananas under 50 cents per pound? Eggs $1.50 a dozen? Tortillas for $1? Meat for under $1.50 per pound? I wonder where she shops because prices where I live are nowhere near this low. I have never seen bananas under 60 cents a pound, eggs generally are 2.00 a dozen for regular eggs, and the worst cuts of meat here are $4 a pound. I could live with that budget of food prices were comparable where I live. But I also will not shop at places like WalMart because I do not support their business practices.

  • Karissa Kelso
    Karissa Kelso • 30 weeks ago

    Did my first comment not post? Sheesh. But, Alyson, I'm with you. I don't shop at Wal-Mart, I refuse to. I just spent $100 on enough good for 11 days. That's breakfast lunch and dinner. That's about 2 weeks. Granted, I'll have to go shopping and get more veggies and meat (I don't buy it all at once, my hubby is paranoid about freezer burn), but $50 is NOT possible. We're a family of 3, but I cook enough for 4-5 (hubby eats a lot, he's trying to bulk up). Granted, my hubby is a Marine, so we shop at the commissary. Usually saves us money because we don't have to pay tax. Although, other things can be cheaper at Target. $50 isn't possible, but $150 per paycheck is. We have a 1 1/2 year old, so we have to get diapers and wipes too. So, for a family like ours, at least $200 a paycheck. That also includes cat food once a month. It's more like $75-100 a week.

  • Alyson Ballew
    Alyson Ballew • 30 weeks ago

    My comment wasn't to you Karissa, it was for the thread in general. Pinterest doesn't differentiate.

  • Karissa Kelso
    Karissa Kelso • 30 weeks ago

    Oh, no no, I know. I had just realized my first comment hasn't posted (and now it has, what the heck?), so I repeated myself. And now I look like an idiot.

  • Anita Jones
    Anita Jones • 29 weeks ago

    Reading through some of the articles on feeding families on what I consider such a low amount, sometimes it appears to be a decision these people have made and not a necessity. When I last wrote on here, I was talking about the Harris Teeter coffee; today at Sam's club I bought a HUGE thing of Folger's coffee for about $9! Not saying I want to blow money when I don't have to, but for me, at this time in my life, I'm not willing to give up every single daily pleasure in the hope that I can save for something that may never happen. I want my coffee and flavored creamer, but I drink water the entire balance of the day. It's interesting to see what prices are in other areas. Here in the Triangle area of NC, bananas are about 55 cents a pound at the lowest at most places; at BJ's you get 3 lbs for $1.42. Again, Aldi's is usually less on eggs and other dairy unless you can get to a wholesale club. How much is ground beef a pound in other areas of the country?

  • Karissa Kelso
    Karissa Kelso • 29 weeks ago

    A lb of ground beef is about $3.67 here, I believe. That's 93% lean.

  • Lauren Wilcox
    Lauren Wilcox • 28 weeks ago

    This woman is shopping at a military commissary

  • Connie Halles
    Connie Halles • 19 weeks ago

    I can't offer much as we spend more than $50 a week for just 2 adults...but I can offer a couple of helpful hints...first make "hunters stew" once a week...hunt through the fridge and put it all in a crock pot, add a few extra veggies and you have dinner for a couple extra days. Second, press-n-seal meats and store in freezer bags or a seal-a-meal is an excellent investment. Either way your meats and sauces will last months instead of days.

  • Karissa Kelso
    Karissa Kelso • 19 weeks ago

    Connie, we do buy freezer bags and I portion my meat out (1 lb of ground beef is like 2 meals for us) and it saves us SOOOOOO much money!

  • Anita Jones
    Anita Jones • 19 weeks ago

    Truthfully, on meals I think we may only spend $50 or so overall a week, since we eat mostly ground beef and chicken, and although we only like white meat or wings, I still only pay about $2 a pound for the chicken and about $3 for the ground beef. One big difference I see between those of us who would like to spend less but can't seem to do it all the time and some of the others is that they say "this is a meal and it's 4 servings". At my house, 3 year old, 23 year old, 27 year old and me, middle aged but have a big appetite, I try to plan meals with leftovers in mind. For example, I may make a meal using cut up boneless chicken in a sauce and have rice and a vegetable. Honestly there are only a few vegetables that all four of us will eat, so we tend to stick with those. So I make the chicken in a sauce (when I say that, it may be a Chinese recipe I've pinned, or Indian, or other Asian) to serve over rice, noodles, whatever thinking we'll have enough also for leftovers. But here one person may be especially hungry and eat a double portion or it may be something that just really tastes good and we'll all eat a little more. I guess that's the difference for us, we eat until we're happy, not until someone tells us that's all there is. Again, even if it didn't go to food, I wouldn't be saving it, it would go to a bill I'm behind on since I don't make enough to pay all the bills AND buy enough food. Now I have a question, some people really seem to think the food savers are a true saver, but I don't have a deep freeze, so we don't lose anything to freezer burn and those bags are very expensive. If I'm using a $1 bag (or they may be more now, IDK) to save, but what I'm saving is only $1 to $2, how much am I saving? I've got to buy that machine, buy those bags (and I've used one of the food sealers) sometimes they don't seal because you don't cut them right (or do they even work that way now). I feel that what I'd want to save that I tend to forget wouldn't be worth what the thing costs. Opinions?

  • Connie Halles
    Connie Halles • 19 weeks ago

    Thanks Karissa...and to Anita...my sealer works fine up till I stopped using it and my best example is...I tend to make spagetti sauce for an army...lol...so I froze the leftovers (after 3 days of spagetti) in 2 parts...air headed me forgot about one of them...when I finally found it...we had spagetti again for 3 days...lol...here is the twist...it was frozen for almost 9 months. We have no deep freezer but do have an extra fridge we can use. On another note, I did stop using the seal-a-meal but still use press-n-seal and store on freezer bags which can be reused at least once. I am not a big red meat eater but my hubby is...it is nice to be able to buy a larget quantity of hamburger on sale, make spagetti, chili (which I will eat) and have enough to freeze him up some burgers for a quick fix...I am new to pinterest and do love the responses...thanks

  • Karissa Kelso
    Karissa Kelso • 19 weeks ago

    Anita, we just use the freezer bags, we don't have a deep freezer, just a regular fridge. My hubby is pretty picky about freezer burn, and we almost never have to worry about it as long as we get most of the air out. I mean, I had chicken in my freezer for like a month and a half and it was still good. Same with beef!

  • Anita Jones
    Anita Jones • 18 weeks ago

    I think we need to get deep freezes! @Karissa Scott, are y'all at Camp Lejeune? @Connie Hamon Brzowski, we eat a lot of pasta dishes, live in an apartment so no grilling except in designated areas, so our red meat is usually chili and pasta sauces, stuff like that. Also don't feel too bad, I bought the huge thing of Nathan's hot dogs at BJ's, froze but somehow didn't seal the freezer bags at all, so they were little withered meat sticks!

  • Karissa Kelso
    Karissa Kelso • 18 weeks ago

    No, we're stationed by Chicago, I&I duty. If you use your broiler, steak comes out JUICY. We don't have a grill, so that's how my hubby does ours. Always delicious!

  • Military Wives Saving
    Military Wives Saving • 15 weeks ago

    I made steak in a broiler @Karissa Scott a few weeks ago (after doing a 24 hour marinade) and yes, it was good! :)

  • Karissa Kelso
    Karissa Kelso • 15 weeks ago

    Do you marinade with soda? It softens the meat, making it soo tender and juicy. That's how we do ours. But we do it with Dr Pepper, just cause it has more flavor. Mmmm, I'm craving a steak now!

  • Shawnna Gillum
    Shawnna Gillum • 14 weeks ago

    @Aly Dratch , i work @Aldiana Baraldi and some of the deals are insane! Thursday we usually markdown meat $2-4 off. So a pack of chicken you end paying $2.07 out thr door , bananas .29cent a pound. Im not looking for a "plug" butif you hsve an aldi try it. You have nothing to loose! They do a double your $$ back guarantee if you don't like the item. Now if someone coyuld teach me how to save more e I'd be good family of 6 trying to learn thanks :)

  • Shawnna Gillum
    Shawnna Gillum • 14 weeks ago

    Aldi^^^^ spell check wins again lol sorry

  • Anita Jones
    Anita Jones • 14 weeks ago

    I shop at Aldi's a lot, but didn't know Thursday was mark down day, have to check mine!

  • Shannon Slack
    Shannon Slack • 13 weeks ago

    It is doable if you plan your meals around weekly sales and coupons if they are available for what you like. I saved a ton when my babies were little by making washable diapers and homemade wipes. Grocery stores have monthly sales to for cleaning out, there are a lot of god luggage for that also, I think I have one in my Helpful Household Hints board. Happy shopping! :)

  • Shannon Slack
    Shannon Slack • 13 weeks ago

    Amendment, lol, a lot of good lists...

  • Bruce Heen
    Bruce Heen • 9 weeks ago

    Saving money everywhere you can, including the grocery store, is crucial! Great tips.

  • Naz Naz
    Naz Naz • 7 weeks ago

    Hey! I am Nazia, Professional writer and SEO Expert and Co-Founder of onlineefinance.com, a design blog dedicated to giving cool products away. I am here to help out people who want to knowledge of finance topics and career counseling to bring their talents and passions to the world in a way that is authentic, enhances their life and the lives of others, and makes them a great living in the process with my information. You can also tweet me. Don’t afraid I don’t bite, this is my personal website: www.onlineefinance.com

Related Pins:

How to feed a family on a budget.

$50/week menus. this is a good website!

Feed a family of 6 for 50 bucks a week. I love The Kitchen Witch. Follow her!

This is a fascinating look at over 50 families' food budgets. How are you doing? Lots of ideas.

How to feed a family of 7 for $100/week, NO COUPONS deeded.

How I feed my family of 6 for less than $400 a month.

Want to feed your family healthy foods but think it's too expensive? Try these tips to stay on a budget