Categories
Log in
There’s more to see...
Sign up to see the rest of what’s here!

Math Ratio, Proportion & Rate

Find the Best Buy! Unit Rate Comparison Activity: for Middle School Math. After students have mastered the ability to compute unit rates, use this activity to reinforce their prior learning and teach them how to be savvy shoppers at the grocery store! Students chose two pairs or more of like items, find the unit rates of each and determine which is the better buy.

This activity on unit rates is described on the blog. It involves using ads for kids to calculate unit rate, which is a very relevant task. Then, the activity described as a follow up is not available for download without an account. So an alternate activity will have to be created. Aligned to RP.2

Unit Rates | thenumbertwentyone

thenumbertwentyone.wordpress.com

Everything you need to introduce students to ratio, rate, unit rate, and proportion concepts and ensure they understand and retain them! The 56 pages in this $6 product contain a warm-up problem, a guided note-taking page, illustrated math poetry, and a two-page worksheet for each of four different content areas (ratios, rates, proportions, and word problems). The unit concludes with a challenging competition and comprehensive unit assessment.

Ratios, Rates, and Proportions Galore

teacherspayteachers.com

The math ninja - which is the better buy?!

Real Life Math - Discount Drinks Edition - MATH NINJA

math-ninja.com

Percent of a Number Foldable from Middle School Math Mania on TeachersNotebook.com (2 pages) - This is a foldable that explains finding the percent of a number mentally, using proportions, and by multiplying. $1.50

Percent of a Number Foldable |

teachersnotebook.com

Real-life Unit Rate Activity for middle school math broken down step-by-step. Reinforces procedure to find the unit rate of three student chosen items from any grocery store advertisement. Students love unit rates because of the relevancy!

Everything you need to introduce students to ratio, rate, unit rate, and proportion concepts and ensure they understand and retain them! The 56 pages in this $6 product contain a warm-up problem, a guided note-taking page, illustrated math poetry, and a two-page worksheet for each of four different content areas (ratios, rates, proportions, and word problems). The unit concludes with a challenging competition and comprehensive unit assessment.

Ratios, Rates, and Proportions Galore

teacherspayteachers.com

Why we need to understand math... Just thought of a cool idea for extra credit, have students find and bring in pictures of "bad math" they see in everyday life. Can be run for the whole marking period w/ a limit of possible points. Then display them on a bulletin board.

Math Humor - PA Coalition for World Class Math

paworldclassmath.webs.com

Middle School Math Moments (and more!): Ratios Fold it Up!

Middle School Math Moments (and more!): Ratios Fold it Up!

ellienix.blogspot.com