Categories
Log in
There’s more to see...
Sign up to see the rest of what’s here!

How to fix your garbage disposal in three easy steps!

Thrifty Decor Chick: Simple fix: The disposal

thriftydecorchick.blogspot.com

Don't waste time on mundane household chores. See my time saving household and kitchen tips collection

Household Tips to Make your Life Easier - The Gardening Cook

thegardeningcook.com

Fixing the garbage disposal in a few simple steps!

Thrifty Decor Chick: Simple fix: The disposal

thriftydecorchick.blogspot.com

Conceal your router in fancy storage boxes. | 36 Genius Ways To Hide The Eyesores In Your Home

36 Genius Ways To Hide The Eyesores In Your Home

buzzfeed.com

Pricing Chart for Handmade Crafts

Pricing Chart for Handmade Crafts | U Create

u-createcrafts.com
  • Sophie

    I would say x 2.5 as retailers often mark-up by as much as x3...But first in order to cost your TIME you need to work out an HOURLY rate. Yearly overheads (personal/business expenses) divided by weeks worked = weekly overheads. Weekly overheads divided by weekly hours worked = hourly rate. Once you have your hourly rate you know how much to charge for your time. Time + materials = cost. cost x 2.5 = wholesale price. Wholesale price x 2.5 min = RRP Voila!