One gallon of milk will yield about 1 pound of cheese. (I paid $2.39 for the milk, so 1 pound of fresh mozzarella was less than $2.50). Homemade Mozzarella Cheese is one of the easiest cheeses to make, it only takes 30 minutes and the taste can't be beat!

One gallon of milk will yield about 1 pound of cheese. (I paid $2.39 for the milk, so 1 pound of fresh mozzarella was less than $2.50). Homemade Mozzarella Cheese is one of the easiest cheeses to make, it only takes 30 minutes and the taste can't be beat!

Crock Pot Applesauce... not to mention the house will smell amazing! Perfect for a cool fall day! Can't wait for apple season!

Crock Pot Applesauce... not to mention the house will smell amazing! Perfect for a cool fall day! Can't wait for apple season!

40 Freezer Meals in about 4 hours for $5 each.

40 Freezer Meals in About 4 Hours

Homemade graham crackers without all those nasty ingredients that store bought ones have. Great for the kids.

Homemade graham crackers without all those nasty ingredients that store bought ones have. Great for the kids.

Protein Ranch Dressing- 55 calories for 1/4 CUP!!! (Yes, you read that correctly) It tastes just like REGULAR, you won't know the difference!!!!

Protein Ranch Dressing- 55 calories for 1/4 CUP!!! (Yes, you read that correctly) It tastes just like REGULAR, you won't know the difference!!!!

homemade condiments = no sugar or chemicals. Super easy recipes too!!

Homemade Condiment Creations

Pinterest
Search