There’s more to see...
Sign up to discover and save different things to try in 2015.

Göz Hastalığı


Göz Hastalığı

  • 26 Pins

Göz Sağlığınızı Doğal Yollarla Koruyun!Yağda eriyen vitaminler sınıfından olan A vitamini; karaciğer, yumurta, süt, balık ve balık yağı ile tereyağı gibi hayvansal kaynaklarda bol miktarda bulunuyor. Bunların yanı sıra brokoli, havuç, biber, kabağın içinde bulunduğu sarı ve yeşil sebzeler ile sarı meyvelerden de elde edilebiliyor. Yazının Devamı: Göz Sağlığınızı Doğal Yollarla Koruyun! | Bitkiblog.com Follow us: @bitkiblog on Twitter | Bitkiblog on Facebook

Gözlerdeki Koyu Halkalardan Kurtulma Yolları Gözlerdeki koyu halkalardan kurtulma yolları… • Salatalık suyunu çıkartın ve pamuk pedlere döküp gözünüzde 15 dakika tutun. • Bir çorba kaşığı domates rendesi, bir çimdik toz zerdeçal, ½ çorba kaşığı yeşil limon suyu ve bir çorba kaşığı unu karıştırıp macun kıvamına getirip, uygulayın. ½ saat sonra temizleyin.

Göz Kuruluğunu Ciddiye Alın!Göz kuruluğu ya da diğer adıyla kuru göz sendromu, gözyaşı tabakası üretiminin eksik veya stabil olmamasının ya da gözyaşının çeşitli faktörlere bağlı olarak fazla buharlaşmasının gözde kuruluk belirtilerine yol açtığı bir durumdur. Bu durum, en sık görülen göz bozukluklarından biridir ve sürekli artmaktadır. Kadınları erkeklerden daha sık etkilemektedir.

Göz Sağlığınız İçin Bitkisel Reçeteler Hint Üzümü (Indian Gooseberry) Her gün 20 ml Hint üzümü suyu tüketin. Görme kuvvetinizi arttırmakiçin çiğ olarak da tüketebilirsiniz. Başlangıç seviyesindeki katarakt rahatsızlıklarını dahi düzeltebilmektedir. Yakın görmeyi geliştirir ve itraoküler basıncı azaltır.

A Vitaminiyle Göz Sağlığınızı Koruyun Yağda eriyen vitaminler sınıfından olan A vitamini; karaciğer, yumurta, süt, balık ve balık yağı ile tereyağı gibi hayvansal kaynaklarda bol miktarda bulunuyor.

Yüksek Isı Kataraktı Tetikliyor İlerleyen yaşla birlikte görme kalitesini düşüren katarakt hastalığı, dönerci ve kaynakçı gibi yüksek ısıya maruz kalan kişileri genç yaşta etkilemektedir. Göz merceğinin saydamlığını kaybetmesi olarak nitelendirilen katarakt, görmede bozukluk, görüş azlığı ve renklerin soluk olarak görülmesi gibi şikayetlerle kendini göstermektedir

Kar Gözünüzü Kör Etmesin.! Bugün itibariyle İstanbul’da ve tüm yurtta görülen kar yağışı göz sağlığı için tehlike arz etmektedir. Çıplak gözle kara bakmak körlüğe sebep olabiliyor. Kar körlüğü denilen rahatsızlık; güneşten gelen ultraviyole ışınlarının kar veya buz üzerinde yansıyarak gözün kornea tabakasını etkilemesidir.

Sarı Nokta da Son Nokta Ispanak Sarı nokta nedir: Görme merkezinin yaşa bağlı hasarına sarı nokta hastalığı denir. Gözün arka retinanın orta kısmındaki makulanın hasara uğramasıyla sarı noktalar meydana gelir. Sarı nokta hastalığında belirtiler: Hastalık yaşla beraber doğru orantılı artmaktadır. Net görememe ve cisimlerin ortasını eğik çarpık ve karanlık görme.

Görmede Bulanıklığa: Kale Lahanası Ve Ispanak Kale lahanası (Brassica oleracea), ıspanak (Spinacia oleracea) ve diğer sebzeler: Göz doktoru Johanna Seddon, 326’sı makular dejenerasyon (görmede bulanıklık) hastası olan yaklaşık 900 kişi üzerinde bir araştırma yapmış.

Göz Sağlığı İçin Faydalı Bazı Besinler Besinler göz sağlığı için büyük önem taşıyor. A, C, E vitaminleri, çinko, beta karoten, omega-3 ve 6 gibi yağ asitleri, gözü yaşlanmaktan korur. Üzüm çekirdeğinin içinde çok kuvvetli bir antioksidan var.

Sarı Noktadan Hastalığından Gözlerinizi Koruyun Göz arkasındaki retina dokusunun merkezi olan sarı nokta bölgesindeki hastalıklar (makula veya sarı benek hastalığı) son zamanlarda çok sıkla görülmektedir. Sarı benek hastalığının en sık nedeni yaşa bağlı makula dejenerasyonudur.

Göz Bozukluğuna Sebep Olan 5 Neden Ağrı, yanma, kızarıklık, batma gibi şikayetlerle kendini gösteren kuru göz sendromu özellikle çalışan insanlarda sıklıkla görülmektedir. Tedavi edilmediği taktirde ilerleme gösterir ve görme yeteneğinde azalmayla sonuçlanır.

Göz Sağlığınızı Yaban Mersiniyle Koruyun Mayıs aylarında çiçek açıp güze doğru olgunlaşan, mavi renkte meyveleri olan çalı formundaki bir bitkidir. Bu mavi renkli meyvesi birçok farklı yerde farklı isimlendirilse de literatüre yaban mersini olarak geçmiştir.

Göz Sağlığınızı Yaban Mersiniyle Koruyun | Bitkiblog.com

bitkiblog.com

Kataraktı Engelleyen Bitkisel Formüller Gözün şeffaflığını kaybetmesi durumudur. Günümüzde tedavisi çok kolay olan bir göz hastalığıdır. Gözler, gözlük camının buğulanması gibi görmeye başladığında katarakt oluşuyor demektir. Gözlük kullanan kişiler gözlüklerinde leke olduğunu düşünerek gözlük camlarını sürekli temizleme ihtiyacı duyarlar.

Gözleriniz Mi Ağrıyor.? Göz ağrısı diyip geçmeyin.. Önemseyin.! Çünkü bir hastalık habercisi olabilir. Gözlerimiz, çeşitli sebeplerden dolayı oluşan yorgunlukla ağrıyabildiği gibi, göze bir cismin kaçması, yanlış gözlük kullanımı veya solaryum gibi sebeplerden dolayı ağrımaktadır. Ama bunların yanı sıra bir de bilmediğimiz ciddi bazı hastalıkların belirtisi olarak kabul edilebilir.

Gözyaşınız Taş Olmasın Nedensiz gözde yaşarma, tek taraflı ve sık tekrar eden konjonktivit, lokal ağrı veya hissedilen kitle hissediyorsanız, gözyaşı taşınız olabilir. Bunun dışında gözde batma ve yabancı cisim hissi ve irritasyondan şikayet edilmektedir. Göz doktoru tarafından yapılan kontrolle tanısı ve tedavisi yapılmalıdır.

Kataraktın Oluşumunu ve İlerlemesini Önletecek Mükemmel Çözüm Katarakt başlangıcı olan yaşlı akrabalarınızın yararlanacağı, göze yararlı sarı sebzelerden oluşan mükemmel bir lezzet hazırlamak ister misiniz?

Ailenizde Glokom Öyküsü Varsa Dikkat! Yabani mercanköşk (origanum vulgare): Eğer ailenizde glokom (göziçi sıvısının iyi boşalmaması yüzünden göz tansiyonunun artması) öyküsü varsa koruyucu önlemler almak çok faydalıdır. Doğal şifacılar, glokomdan korunmak için bol miktarda antioksidan içeren besinler almanızı öneriyorlar.

Ailenizde Glokom Öyküsü Varsa Dikkat! | Bitkiblog.com

bitkiblog.com

Göz Altı Morlukları İçin Elma ve Kahve Göz altı morlukları genelde uykusuzluk, yorgunluk, sigara, vücudun su tutması, kansızlık ve demir eksikliği gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu morlukların en önemli nedeni cildin zamanla incelmesi sonucunda kılcal damarların görünür hale gelmesidir. İkinci bir nedende alerjiler, bazı gıdalar, polen, toz, hapşırma ve göz sulanmasına neden olabilir.

Yaban Mersini Diyabetik Retinopatiyi ( Şekere Bağlı Görme Kaybı) Önlüyor Diyabetik retinopati göz damarlarının şekere bağlı tahribatıdır.. Başlangıç safhası pek fark edilmeyen yavaş yavaş kendini belli etmeden gelen retinopati tedavi edilmezse körlüğe neden olmaktadır. Görme kaybı yavaşça zamanla oluşur. Hasta canlı cansız her nesneyi bulanık görür. Camsı cisim ( retinanın içini dolduran jelatinimsi madde) içine kan veya sıvı sızmışsa kişi siyah noktalı görür.

İşte Size Sağlıklı Ve Güçlü Gözler.. Yaş ilerledikçe gözlerimiz sağlığını kaybeder. Görüntüde bulanıklık, uzağı ya da yakını görememe gibi bir çok göz kusurları ortaya çıkar. Çalışma hayatının da etkisiyle erken yaşlarda da görülen bütün bu göz kusurları uygulanan tedavi sayesinde durdurulabilmektedir.

Soğan ve Sarımsakla Arpacıktan Kurtulun Arpacık göz kapağında oluşan bir enfeksiyondur. Bu enfeksiyon göz kapağının içinde ya da dışında, içi iltihapla doludur. Sıkmak enfeksiyonun daha da yayılmasına neden olur. Arpacık olan bölgeyi kaşımaktan kaçınılmalıdır. Arpacıktan kurtulmak için bağışıklık sistemini güçlendiren ve antibiyotik etkilere sahip bitkiler faydalıdır. Ayrıca taze sebze ve meyveler de bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Orta Kulak İltihaplanmasında Faydalı Bitkisel Yöntemler Vücudumuzun dengesini sağlayan işitme sistemimizin en önemli parçasıdır. Orta kulak iltihaplanması, kulakta oluşan hastalıklar arasındaki en önemli sorundur. İşitme kaybıyla da sonlanabilecek kadar ciddi bir rahatsızlıktır. Oluşma sebepleri olarak, orta kulakta sıvı birikimini, aşırı antibiyotik kullanımını, yiyeceklerde oluşan katkı malzemelerini, enfeksiyonları, alerjik bazı durumları, hatta uçakta uçmayı saymak mümkündür.

Göz Kuruluğunda Destek Karnabahardan Bilgisayar karşısında çok vakit geçiriyorsanız göz kuruluğu oluşması kaçınılmaz.. Klimalı ortamda olmak ya da rüzgara maruz kalmak, mesleğiniz icabı günün büyük bir kısmını bilgisayar karşısında geçirmek, gözlerinizde kuruluk başlamasına sebeptir. Normalde gözlerimizi dakikada 25 kere kırparız. Böylelikle göz kapağımızla beraber gözümüz temizlenir göz yaşımızla da beslenir. Daha net görüş sağlar. Tıpkı araba sileceklerinde olduğu gibi.

Yaşlanmaya Bağlı Olarak Görme Kaybı Olanlara; Yaban Mersini İnsanlar üzerinde yapılan çalışmada yaban mersini ekstresi ve E vitaminiyle birlikte kullanılması sayesinde 50 hastadan 48 ‘inde katarakt hastalığının ilerlemesi durdurulmuştur. Katarakt gözün şeffaf lensinin saydamlığını kaybetmesi, kademeli görme kaybıdır. Beslenme de yüksek düzeylerde antioksidan alan bireylerde katarakt görülme riski daha azdır.