SOO much healthier and cheaper than pre-packaged oatmeal!! DIY Instant oatmeal packs - 60 packs for less than $4.00 and 10 minutes of your time. I so need to do this

SOO much healthier and cheaper than pre-packaged oatmeal!! DIY Instant oatmeal packs - 60 packs for less than $4.00 and 10 minutes of your time. I so need to do this

How to store onions, garlic, & shallots. This easy method keeps them fresh for months! www.theyummylife.com/store_onions_garlic_shallots

How to Store Onions, Garlic & Shallots

How to store onions, garlic, & shallots. This easy method keeps them fresh for months! www.theyummylife.com/store_onions_garlic_shallots

Strawberries + Apple Juice + Pectin = No Sugar Added Freezer Jam. The easiest jam, no canning or jars required.

Strawberries + Apple Juice + Pectin = No Sugar Added Freezer Jam. The easiest jam, no canning or jars required.

Campbell's Cream of Chicken is up to $1.50 a can at Walmart. I can make the equivalent of 8 cans for about $4 with this recipe. Plus it is healthier too!

Kristin's Kitchen: Homemade Cream of Chicken Soup

Campbell's Cream of Chicken is up to $1.50 a can at Walmart. I can make the equivalent of 8 cans for about $4 with this recipe. Plus it is healthier too!

Meals in a Jar for emergency preparedness.  This is like making your own MRE's (that will feed a whole family!)

Meals in a Jar for emergency preparedness. This is like making your own MRE's (that will feed a whole family!)

Homemade healthy fruit snacks! No food dyes, no refined sugars, only good stuff!

Homemade healthy fruit snacks

Homemade Tartar Sauce from favfamilyrecipes.com - Who knew making your own tartar sauce was so easy and tastes so much better and fresher than anything you can buy!

Homemade Tartar Sauce

Homemade Tartar Sauce from favfamilyrecipes.com - Who knew making your own tartar sauce was so easy and tastes so much better and fresher than anything you can buy!

Save And Share This Infographic: What Is The Shelf Life Of Your Food? -Posted on April 17, 2014 by staff-writer

Save And Share This Infographic: What Is The Shelf Life Of Your Food? -Posted on April 17, 2014 by staff-writer

Make your own mixes, mom and daughter made up 6 months of mixes to save money similar to what they would buy at the store. Huge money saver and much healthier.

Make your own mixes, mom and daughter made up 6 months of mixes to save money similar to what they would buy at the store. Huge money saver and much healthier.

Pinterest
Search