There’s more to see...
Come take a look at what else is here!

bulk cooking


bulk cooking

  • 184 Pins

21 Day Fix Meal Plan + Budget Guide -- Almost done w/ Round 2, trying to get ideas for new meals

21 Day Fix - Family Approved Meals on a Budget

varietybyvashti.org

Have a basket for each meal for the week just grab a basket and start cooking...

Organize Your Pantry by Zones

bhg.com

Freezing Eggs to use later can save you money! Stock up when prices are good and freeze them. Can be used for frying, scrambling, baking, etc.

Can you FREEZE EGGS? **YES!** Here is how to Freeze Eggs

happymoneysaver.com

Stop buying the pricey, tiny bottles at the store and make your own vanilla. All you need are 2 ingredients and a little time. Start now and you'll be set for holiday baking!

How to Make Homemade Vanilla | Saving with Shellie™

savingwithshellie.com

Love this potato bar idea....also like this room...need one for my large family.

Cherry Hill Cottage...

cherryhillcottage.typepad.com

100 meal cook. No meals are duplicated. all are for 8 and most go in gallon baggies!

Journey of a Home-schooling, Transracial, Foster Family

5survivethedrive.blogspot.com

Homemade frozen corn - just like corn on the cob! Crisp texture, fresh flavour.. you'll NEVER buy frozen corn again! via www.funkyjunkinte...

Frozen corn just like corn on the cob! A great recipe.

funkyjunkinteriors.net

The ultimate mommy meals resource: How to bring a meal to a friend in need with 30 days of recipes!

I love freezer meal cooking! Here are the best ways to avoid freezer burn - great ideas!

Homemade Vanilla Extract - Mindlessly easy and so much cheaper & more flavorful than buying storebought vanilla!

DIY Healthy Instant Oatmeal Packets to use for making hot or refrigerator oatmeal. So easy & convenient! www.theyummylife....

homemade vanilla extract recipe... The difference between homemade extract and store bought is really noticeable in baked goods. Pinner says "this recipe is a good one!"

10 Great Recipes To Take To A Potluck - Skinny Not Skinny

Life's Little Moments: Freezer Cook. She's a genius - complete walk through on her plan of attack. - lots of crockpot quick meals!

3 Chicken Breasts,1 can Cream of Chicken Soup,2 packets Ranch mix,minced garlic that amounts to 3 cloves,3 cups dry rice,4 cups chicken broth Combine & freeze chicken,crm of chicken & ranch mix. Put FROZEN mixter in crockpot on high for 3 hours or low for 5-6. Take chicken out & make rice in remaining crockpot broth + 4 c chicken broth

Freezer crockpot meals. No cans of soup or cream cheese, etc... The price per meal she works out is under $4 and she prepares meals for up to 10 weeks. most are gluten-free, but may need substitutes for some things.

Another pinner said: Campbell's Cream of Chicken is up to $1.50 a can at Walmart. I can make the equivalent of 8 cans for about $4 with this recipe. Plus it is healthier too!

How Long You Can Keep Different Types Of Foods - Must Have List

Homemade “Shake and Pour” Pancake Mix + DIY Bisquick mix!

Keeping Track - printable freezer inventory sheet - I tape lists like this inside a cupboard door so they're hidden, but easily accessible. (Also, I see them often so I won't forget they're there. lol)

Freezer Cooking With Kids Incorporates a Learning Experience with Fun March 12, 2010 By Connie (Edit) Share on Tumblr Bulk Cooking and Storage with kidsI was working on freezer cooking prep the other day and realized what a wonderful learning opportunity it would be for kids! From picking the recipes and figuring out the amount of ingredients to purchase, to actually measuring and mixing.

Oven Pancakes in muffin top pans - bulk cooking idea?

Olive and Love » Bulk Cooking – Moroccan Chicken with Brown Rice

7 lunches cooking in bulk.... the cost breakdown: •4 cups rice - about $1.00 (buy rice in large bags from an asian market!) •3 cups black beans - $1.29 (dried in a bag) •3 heads broccoli - $1.50 •1 bag baby carrots - $1.00 •total for 7 lunches, not counting different spices = about $5.00

Bulk Freezer Cooking - Beef and bean burrito’s: great for lunch on the go: Lunches under $1/one dollar