$ This series of 15 informational text posters gives your students a brief overview about the history of Christmas symbols and traditions in American culture. A scavenger hunt is included so you can assess your student's ability to read and comprehend informational text. This is an engaging way to integrate CCSS skills with your holiday celebrations

pin 2k
heart 132

Chocolate truffles cost a lot when purchased from a candy retailer, but you can make them yourself easily with just two ingredients. All you need is two and a half boxes of melting chocolate and eight ounces of cream cheese.

Fresh truffles cost hundreds of dollars per pound. A drizzle of truffle oil gives a similar flavor and aroma for a fraction of the price.

Fresh truffles cost hundreds of dollars per pound. A drizzle of truffle oil gives a similar flavor and aroma for a fraction of the price.

Chocolate truffles cost a lot when purchased from a candy retailer, but you can make them yourself easily with just two ingredients. All you need is two and a half boxes of melting chocolate and eight ounces of cream cheese.

85 repins! The awesomely revered Truffle Mushroom can cost as much as $400 a piece/ How to Grow White Truffles | eHow.com

pin 454
heart 42

Hazelnut Truffles Cost per gift: $2.04 Total recipe cost: $8.16 Recipe yields yields: 4 gifts (6 truffles per gift)

Pinterest • The world’s catalog of ideas
Search