One gallon of milk will yield about 1 pound of cheese. (I paid $2.39 for the milk, so 1 pound of fresh mozzarella was less than $2.50). Homemade Mozzarella Cheese is one of the easiest cheeses to make, it only takes 30 minutes and the taste can't be beat!

One gallon of milk will yield about 1 pound of cheese. (I paid $2.39 for the milk, so 1 pound of fresh mozzarella was less than $2.50). Homemade Mozzarella Cheese is one of the easiest cheeses to make, it only takes 30 minutes and the taste can't be beat!

A whole page full of DIY Beauty Recipes including this mega moisturizing lip balm! I've tried out a few of these ideas and they have all turned out great- much better quality and cheaper than anything you can find at the store! Pin now- make later!!

A whole page full of DIY Beauty Recipes including this mega moisturizing lip balm! I've tried out a few of these ideas and they have all turned out great- much better quality and cheaper than anything you can find at the store! Pin now- make later!!

8 indoor plants that make your house smell good and purify the air

8 Aromatic Indoor Herbs that Purify Air Naturally

Fuel your body & mind with these super smoothies.

30 Super Healthy Smoothies & Protein Shakes

Pinterest
Search