Basilica of San Vitale-Byzatine art

Basilica of San Vitale-Byzatine art

Pantokrator - Painting in the dome of Virgin of Arakas - Lagoudera - 1100-1200 AD

Pantokrator - Painting in the dome of Virgin of Arakas - Lagoudera - 1100-1200 AD

Hala gitmediniz mi? İstanbul'daki tarihi müzeler...Fethiye Müzesi:   Aslında kilise olarak, 13. yüzyıl sonlarında Bizans'ın ileri gelenlerinden Mihail Glabas Tarkaniotes tarafından inşa ettirilmiştir.

Hala gitmediniz mi? İstanbul'daki tarihi müzeler...Fethiye Müzesi: Aslında kilise olarak, 13. yüzyıl sonlarında Bizans'ın ileri gelenlerinden Mihail Glabas Tarkaniotes tarafından inşa ettirilmiştir.

Hala gitmediniz mi? İstanbul'daki tarihi müzeler...Fethiye Müzesi:   İstanbul'un fethinden sonra 1454 yılında patrikhane olarak kullanılmıştır. 1601 yılında İran savaşlarında Gürcistan ve Azerbaycan'ın fethedilmesiyle, fethin hatırası olarak camiye dönüştürülmüştür.

Hala gitmediniz mi? İstanbul'daki tarihi müzeler...Fethiye Müzesi: İstanbul'un fethinden sonra 1454 yılında patrikhane olarak kullanılmıştır. 1601 yılında İran savaşlarında Gürcistan ve Azerbaycan'ın fethedilmesiyle, fethin hatırası olarak camiye dönüştürülmüştür.

Hala gitmediniz mi? İstanbul'daki tarihi müzeler...Fethiye Müzesi:   Cumhuriyet döneminde müzeye dönüştürülmüş, 1955 yılında Amerikan Bizans Enstitüsü tarafından içindeki mozaik ve freskolar açığa çıkarılmış, sonradan yapılan kemer sökülüp yerine eski haline uygun sütunlar yapılmıştır.

Hala gitmediniz mi? İstanbul'daki tarihi müzeler...Fethiye Müzesi: Cumhuriyet döneminde müzeye dönüştürülmüş, 1955 yılında Amerikan Bizans Enstitüsü tarafından içindeki mozaik ve freskolar açığa çıkarılmış, sonradan yapılan kemer sökülüp yerine eski haline uygun sütunlar yapılmıştır.

Pinterest
Search