Kino, teatr, radio, kultura

15 Pins22 Followers

Bolesław Leśmian jest według wielu badaczy (i czytelników) najbardziej oryginalnym przedstawicielem literatury dwudziestolecia międzywojennego

pin 2
heart 1

Poeta w bramie kamienicy Starego Miasta w Lublinie

pin 1

Nosiła wtedy krótkie włosy i męskie ubranie. Odrzuciła swoją kobiecość, bo uznała, że ma prawo studiować na uczelni wyższej. Ścięła włosy i z dokumentami swego brata Tadeusza wyruszyła do Akademii Sztuk Pięknych w Monachium

Kiedy całował mnie w szyję, z całych sił ugryzłam go w policzek, tak że gdy wychodził z pokoju, krew płynęła mu po twarzy. A ja bezgłośnie wrzeszczałam, myśląc: 'Och, oddać ci się po dzikiej walce ' - pisała w dzienniku. Wielu krytyków uznało ich niedługi związek za jeden z najbardziej twórczych w XX w.

Profesor Janusz Tazbir był jednym z najwybitniejszych znawców dziejów reformacji, kontrreformacji, kultury staropolskiej. Dyrektor Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk (1983-1990), wiceprezes PAN (w latach 1999-2003), członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności, przewodniczący Rady Naukowej Polskiego Słownika Biograficznego.

Dla potomnych Hieronim Radziejowski jest symbolem narodowej zdrady i hańby, zdrajcą równym Szczęsnemu Potockiemu, Franciszkowi Ksaweremu Branickiemu, Sewerynowi Rzewuskiemu i innym targowiczanom. Dlaczego zatem współcześni mu nie odsądzali go od czci i wiary?

- Jaki był Komeda? - Niewysoki, ryżawy, kulejący - koledzy mówili, że synkopował chodząc

Takiego filmu o Holokauście jeszcze nie było. Węgierski "Syn Szawła" to arcydzieło. RECENZJA

Obraz św. Tomasza z Akwinu autorstwa Mariusza Robaka przy Instytucie Tomistycznym oo. dominikanów w Warszawie

Fragment plakatu filmu Cosmos

Pinterest • The world’s catalog of ideas
Search