Michelle Etheridge

Michelle Etheridge

Michelle Etheridge
More ideas from Michelle
One gallon of milk will yield about 1 pound of cheese. ($2.39 for the milk, so 1 pound of fresh mozzarella was less than $2.50). Homemade Mozzarella Cheese is one of the easiest cheeses to make, it only takes 30 minutes and the taste can't be beat!

I pay 6 or 7 dollars for half a pound of fresh mozzarella cheese! I def want to try and make this at home :) Homemade Mozzarella Cheese Mozzarella is one of the easiest cheeses to make, it only takes 30 minutes and the taste can't be beat!