More to explore:

Facebook

Html

  • Value Food

    Excellent herb for diabetes

  • Aysel Buyukolmez

    Gurmar Bitkisi Diyabetle Savaşta Yanınızda Gurmar(Gymnema sylvestre) alternatif tıpta diyabet hastalığı tedavisinde kullanılır. Kan şekeri düzeyini kontrol etmenin doğal yollarından biridir. Yazının Devamı: Gurmar Bitkisi Diyabetle Savaşta Yanınızda | Bitkiblog.com Follow us: @bİTKİ BLOG on Twitter | Bitkiblog on Facebook

More from this board

Hemoglobin A1c, diğer ismiyle glikozillenmiş hemoglobin, şeker hastalığında tedavinin etkinliğini ölçmek, kimi zaman da şeker hastalığı tanısı koymak için kullanılan bir kan tahlilidir. Hemoglobin A1c sıklıkla HbA1c olarak da kısaltılır. Şeker hastalığı tedavisinde geçmiş iki-üç ay ait kan şekeri profili hakkında bilgi verdiği için geçtiğimiz yıllarda artan sıklıkla kullanılmaya başlamıştır.

Diyabet, Artık Bitkiler Sayesinde Korku Olmaktan Uzaklaşıyor! Şeker (Diyabet) Hastalığının tedavisinde, tıbbi bitkilerden elde edilen geleneksel ilaçlar dünya nüfusunun yaklaşık %60 tarafından kullanılmaktadır. Yazının Devamı: Diyabet, Artık Bitkiler Sayesinde Korku Olmaktan Uzaklaşıyor! | Bitkiblog.com Follow us: @BİTKİ BLOG on Twitter | Bitkiblog on Facebook

Gurmar Bitkisi Diyabetle Savaşta Yanınızda Gurmar(Gymnema sylvestre) alternatif tıpta diyabet hastalığı tedavisinde kullanılır. Kan şekeri düzeyini kontrol etmenin doğal yollarından biridir. Yazının Devamı: Gurmar Bitkisi Diyabetle Savaşta Yanınızda | Bitkiblog.com Follow us: @BİTKİ BLOG on Twitter | Bitkiblog on Facebook

Üvez Diyabetle Savaşta Yanınızda Şeker hastaları müjde.. Üvezin meyveleri; şekerler (sorbos), malik asit, parasorbinik asit vitamin C ihtiva eder. Özellikle bir şeker olan sorbos, şeker hastaları rejimi için iyi bir tatlandırıcı olarak kullanılabilir. Yazının Devamı: Üvez Diyabetle Savaşta Yanınızda | Bitkiblog.com Follow us: @BİTKİ BLOG on Twitter | Bitkiblog on Facebook

Şeker Hastalarının Dostu Yer Elması Yer elması tam anlamıyla gerçek bir mineral deposudur. Toprak altında patates gibi yumruları olan bir sebze bitkisidir. Besin maddesi olarak insülin ihtiva eder. Besin değeri patatese yakındır. Karbonhidrat miktarının düşük olması sebebiyle şeker hastalarının kullanabileceği iyi bir besin kaynağı olabilir.

Diyabette Beslenme Desteği!Her kişi farklı olduğu için diyabetli bireylerin diyetleri de yaşam şekillerine göre farklılık gerektirir. Diyabetliler için tek tip diyet örneği yoktur. Yazının Devamı: Diyabette Beslenme Desteği! | Bitkiblog.com Follow us: @bitkiblog on Twitter | Bitkiblog on Facebook

Tip 2 Diyabet Hastaları İçin Susam Yağının FaydalarıSusam yağı özellikle Asya ve Orta Doğu mutfağında sıkça kullanılmaktadır. Tekli ve çoklu doymamış yağ oranı yüksek olan susam yağı kolesterolü düşürür, tansiyon ve kalp sağlığına da faydalıdır. E vitamini ve diğer antioksidanlar bakımından da zengindir. Bütün bunlar tip2 diyabet hastaları için önemli avantajlardır. Yazının Devamı: Tip 2 Diyabet Hastaları İçin Susam Yağının Faydaları | Bitkiblog.com Follow us: @bitkiblog on Twitter |

Diyabet ile Sevdiğiniz Besinlerle Başa ÇıkınHer yıl, birçok insana farklı tipte diyabet teşhisi konmaktadır. Çoğu zaman daha iyi bir yaşam şekli ve beslenme ile diyabet yönetilebilinir. Birçok insan yaşam şeklini değiştirmeyi aç kalma olarak anlamaktadır. Aşağıda sağlıklı seçimlerin listesini bulabilirsiniz. Yazının Devamı: Diyabet ile Sevdiğiniz Besinlerle Başa Çıkın | Bitkiblog.com Follow us: @bitkiblog on Twitter | Bitkiblog on Facebook

Kahve Seven Şeker Hastaları Müjde!Alman bilim adamları, kahvenin kalp, dolaşım rahatsızlıkları ve kanser riskini artırmadığını, ayrıca tip-2 şeker hastalığı ihtimalini düşürdüğünü bildirdi. Yazının Devamı: Kahve Seven Şeker Hastaları Müjde! | Bitkiblog.com Follow us: @bitkiblog on Twitter | Bitkiblog on Facebook

Tatlandırıcı Tipleri ve EtkileriTatlandırıcılar ana olarak iki çeşittir – yapay tatlandırıcılar (kalorisiz) veya besleyici tatlandırıcılar (kalorili) . Besleyici tatlandırıcıların gramı 4 kaloridir. Yapay tatlandırıcılar kalorisizdirler ama şekerin tadına sahiptirler.

Kan Şekerini Fırlatan Besinler!Basit karbonhidrat içeren beyaz ekmek ve undan yapılmış gıdalarla içecekler, vücutta parçalanarak şekere dönüşür ve kan şekerini ‘zıplatır’. Diyabetli olmasanız bile insülini uyarmamak ve kan şekerinizi ‘zıplatmamak’ için aşağıdaki besinlerden uzak durmanızı öneririz.

Tip 2 Diyabet Hastaları İçin Beslenme ÖnerileriUygun bir beslenme insülin enjeksiyonlarını azaltır. Birçok insan çok fazla şeker ve şekerli gıda tüketmek uzun vadede diyabete yol açar diye düşünmektedir ki; bu yanlış değildir. Ancak kan şekerine etkisinin büyük olacağını düşündüğünüz besinler sizin bekledikleriniz olmayabilir.

Tip 2 Diyabette Yaşam Tarzınızı Değiştirin Diyabetik hasta şeker düzeylerini ve hastalığın olası komplikasyonlarını kontrol altına alarak ortalama yaşam süresini uzatabilir. Bunun için şeker hastalığını ve yapabileceklerini yakından tanıyarak komplikasyonlarından nasıl korunacağını bilmek yeterlidir.

Kronik Diyabetin Kişiye Verdiği Zararlar Kronik Diyabet Komplikasyonları: Uzamış ve kontrolsüz diyabetiklerde birçok komplikasyon gelişebilmektedir. Bunlar damar içerisindeki tıkanıklar olarak görülür. Koroner arterleri tuttuğunda sessiz kalp krizlerine, kalp kası bozukluklarına ve ani ölümlere neden olur. Beyin damarlarını tuttuğunda, beyin damar tıkanıklıkları veya beyin kanamaları görülebilir.

Çocuklarınızı Tip 1 Diyabete Karşı Koruyun Tip 1 diyabet genç tipi diyabettir, genellikle çocukluk yaşta başlar. Hastalarda kan şekeri yükselir, bol su içer ve bol idrara çıkarlar, susuzluk ve açlık hissi vardır, halsizlik gelişir. Su kaybına ketoneminin eklenmesi ile ketoasidoz gelişir. Tip 1 diyabet hastalarında ağız kuruluğu, sıvı kaybı, ciltte ileri derece kuruluk, aseton kokusu, bulantı, kusma, karın ağrısı, yorgunluk, dalgınlık, baygınlık ve koma gelişir.

Diyabet Tedavisinde Beslenmenin Rolü Diyabet hastalarında tedavinin esasını; düzenli ilaç kullanımı, egzersiz, dengeli beslenme ve eğitim oluşturur. Tedavinin başarılı olması için hastanın ideal kilosu korunmalı, vücut kitle endeksi %25’in üzerine çıkmamalı, erkeklerde karın çevresi 102 cm’i, bayanlarda ise 88 cm’i geçmemelidir. Hasta obez ise zayıflama programına tabi tutulmalıdır. Her %5 ve %10’luk kilo kaybı insülin metabolizmasında ciddi düzenlemeler geliştirir.

Diyabet Hastalarının Dostu: Yeşil Fasulye Yeşil fasulyenin pankreas bezinin çalışmasını düzenleyerek kan şekerinin dengelenmesinde fayda sağladığı biliniyor. İster zeytinyağlı, ister etli, isterseniz buharda haşlanmış… Yazın en sık tüketilen sebzelerinden biri olan taze fasulyenin her yaşta yenmesi öneriliyor.

Diyabet Tedavisinde Beslenmenin RolüDiyabet hastalarında tedavinin esasını düzenli ilaç kullanımı, egzersiz, dengeli beslenme ve eğitim oluşturur. Tedavinin başarılı olması için hastanın ideal kilosu korunmalı, vücut kitle endeksi %25’in üzerine çıkmamalı, erkeklerde karın çevresi 102 cm’i, bayanlarda ise 88 cm’i geçmemelidir.

Sürekli Yerseniz: İnsülin Dengesi ve Bedeniniz Bozuluyorok iyi ya da çok sağlıklı yemek acıkmaya engel olmuyor. Bu nedenle her yediğinizde acıkıyor ve her acıktığınızda yiyorsanız bu kısır döngü vücudunuzun insülin dengesini bozabiliyor. İnsülin dengesinin bozulması da göbek ve karın çevresinde yağlanma meydana gelmesine yol açıyor.

Gizli Şeker Diyabetin BaşlangıcıHalk arasında gizli şeker olarak bilinen insülin direnci diyabetin başlangıcı. İnsülin, glikozu hücrenin içerisine sokarak etki eder. Karaciğerde, kasta, periferik dokularda hücre düzeyinde insüline yeterince duyarlılık olmadığı zaman glikoz hücrenin içerisine giremez.

Diyabeti Yenmek İçin Doğal Taktikler İkinci tip şekere genellikle obezite de eşlik ettiği için, diyabetiklerin dikkat etmeleri gereken en önemli unsur, kilolarını kontrol altında tutmaktır. Bunu sağlamanın en iyi yolu yağ ağırlığı düşük bir diyet ve düzenli olarak yapılan egzersizlerdir. Yapılması en kolay egzersiz, her gün yürüdüğünüz mesafeyi yavaş yavaş arttırmaktır.

Kuruyemiş Yiyerek Şeker Hastalığını Önleyebilirsiniz Tüketilen karbonhidratlı besinler kan şekeri seviyesini önemli oranda olumsuz etkilemektedir. Bu besinler; şeker, lokum, reçel, marmelat, bal, tatlılar ve meyve suları gibi basit şekerler ile, ekmek, pirinç, makarna ve baklagillerdir. Beslenme düzeninde karbonhidratların yerine kuruyemişlerin tüketilmesi kan şekerini kontrol altına almayı sağlayacaktır. Uzmanlara göre haftada tüketilen 5 porsiyon kuruyemiş, diyabet riskini % 27..

Diyabet Hastalarına Çay Desteği Çay (Camellia sinensis): Hintli araştırmacılar, siyah çayın anti-diyabetik özellikler taşıdığını yaptıkları araştırmalarla göstermişlerdir. Araştırmalar, laboratuar hayvanlarına verilen siyah çay özütünün kan şekerini hatırı sayılır derecede düşürdüğünü ortaya koymuştur.

Diyabet Hastaları İçin Bitkisel Öneriler Diyabet: Pankreas tarafından salgılanan insülin hormonu yetmezliği sonucu ortaya çıkan genellikle yaşlı şişman kişilerde görülen ciddi bir rahatsızlıktır. Diyabet vücudun kan şekerini uygun şekilde kullanamaması ve depolayamamasıdır. Diyabetli kişilerdeki belirtiler: Halsizlik, aşırı kilo kaybı, aşırı susama ve su kaybı, sık sık idrara çıkma, iyileşmeyen yaralar, cilt enfeksiyonları, bulanık görme.

Diyabetlilerin Uzak Durması Gereken Gıdalar Son yıllarda özellikle genç nesilde sıklıkla görülen, yaşam kalitesini etkileyen ciddi bir problemdir. Gençlerde oluşmasının en büyük sebebi ise; fast food beslenme şeklidir. Doğal, dengeli ve düzenli beslenme, hemen her hastalıkta önemli bir yer teşkil etmektedir. Hastalıkların oluşmaması için bağışıklık sistemini güçlendirirken, hastalıkların tedavilerinde de olumlu sonuçlar alabilmek için sağlıklı beslenmek temel şarttır.