Discover and save creative ideas
  More from this board

  Legenda o czarnej wołdze i polowaniu na dzieci, budząca niegdyś w Polsce grozę, miała prawdziwe źródło. Tak było w powojennej Moskwie: czarna limuzyna, a w niej Beria – demon wyłapujący młode dziewczęta.

  "Wystarczająco dużo wiedział o tym, jak uprawia się politykę na Kremlu, by zdawać sobie sprawę, że w każdej chwili ze szczytów władzy może trafić do celi więziennej. Lojalność wobec Stalina traktował jako polisę ubezpieczeniową. Na ponury żart zakrawa fakt, że Bierut w swoim prywatnym kalendarzyku w rubryce „telefon pogotowia ratunkowego” zapisał: Moskwa – KC, tel. WCz 2447” – pisze Piotr Osęka w najnowszym wydaniu „Newsweeka Historii”.

  Dla czytelników mamy cenne nagrody – egzemplarze najnowszej książki Bogusława Wołoszańskiego “Największy wróg Hitlera” z autografem autora.

  30 października 1961 roku, godz. 11:32, archipelag Nowa Ziemia na Oceanie Arktycznym. Około 10,5 km na powierzchnią ziemi znajduje się Tu-95V, największy bombowiec strategiczny tamtych czasów (razem z nim leci Tu-16, który nagrywa całą operację). To z jego pokładu zrzucona zostaje Car Bomba (nazwa analogiczna do innych gigantycznych rzeczy stworzonych przez Rosjan: armaty Car Puszki czy dzwonu Car Kołokoła), najpotężniejsza broń kiedykolwiek stworzona przez człowieka.

  Gdyby Hitler najechał piekło udzieliłbym najlepszych rekomendacji Lucyferowi – tak Winston Churchill tłumaczył swoją wojenną współpracę z Józefem Stalinem. Jednak to nie premier Wielkiej Brytanii, ani nie tyran ZSRR był największym przeciwnikiem wodza III Rzeszy. W swojej książce „Największy wróg Hitlera” oraz na łamach najnowszego „Newsweeka Historii” Wołoszański pisze o demonicznym szefie SS Heinrichu Himmlerze, który przez kilka lat wojny działał na szkodę swojego wodza. Skąd taka teza?

  W najnowszym wydaniu naszego magazynu, które 29 października pojawi się w kioskach autor Sensacji XX Wieku pisze kto i dlaczego był największym wrogiem Adolfa Hitlera.

  Upadek Powstania Warszawskiego - 68 lat temu, po dwóch miesiącach walk, upadło Powstanie Warszawskie. Zobacz zdjęcia kapitulacji i zniszczonej stolicy.

  17 września 1939 r., Armia Czerwona dokonała agresji na Polskę. Atak nastąpił bez wypowiedzenia wojny i był skutkiem radziecko-niemieckej tajnej umowy zwanej paktem Ribbentrop-Mołotow. Zajmując terytorium Polski Związek Radziecki złamał pakt o nieagresji, który miał obowiązywać do końca 1945 roku. Zapanował taki chaos informacyjny, że niektóre polskie jednostki witały Sowietów jak sojuszników, nie spodziewając się, że mają wrogie zamiary.

  Nowy Newsweek Historia już w kioskach! „Bitwa pod Wiedniem” włosko-polska superprodukcja w październiku będzie miała premierę na ekranach polskich kin. W najnowszym wydaniu „Newsweek Historia” piszemy nie tylko o najsłynniejszej bitwie świata, ale też o związku Jana III Sobieskiego i Marysieńki, czyli miłości, która wyprzedziła swoją epokę.

  Dwaj amerykańscy jeńcy wojenni potajemnie informowali Waszyngton o zbrodni w Katyniu. W 1943 r. widzieli w lesie katyńskim zwłoki polskich oficerów - pisze agencja Asscociated Press relacjonując ujawnione w poniedziałek dokumenty z archiwów USA.

  Witaj szkoło! Rozpoczyna się nowy rok szkolny. Zobacz jak wyglądał pierwszy dzień szkoły w PRL i w nowej Polsce.

  Rocznica interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji w 1968. Zobacz zdjęcia...

  10 sierpnia 1942 r. Niemcy rozpoczęli wielką akcję likwidacyjną getta lwowskiego, będącego jedną z największych zamkniętych dzielnic żydowskich w okupowanej Europie. Do 23 sierpnia do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu wywieziono 50 tys. Żydów. Żydów bito i mordowano, rabowano ich majątek, nakładano na nich ogromne kontrybucje, palono synagogi i demolowano należące do nich sklepy. Według Raportu Katzmanna do końca czerwca 1943 r. Niemcy zamordowali ok. 435 tys. galicyjskich Żydów.

  9 sierpnia 1945 r. o 11:02 amerykański bombowiec B-29 zrzucił na Nagasaki bombę atomową "Fat Man". Był to drugi, po przeprowadzonym 6 sieprnia bombardowaniu Hiroszimy, atak atomowy w historii. Zginęło około 75 tys. ludzi, znaczna część Nagasaki została całkowicie zniszczona.

  68. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

  Zobacz jak w PRL obchodzono Narodowe Święto Odrodzenia Polski

  Grunwald 2012. O wynik tego spotkania nie musimy się martwić. Jak co roku polskie rycerstwo pokonało wojska krzyżackie i uśmierciło Ulricha von Jungingena.

  Też mamy budowle podobne do słynnego Stonehenge i do tego znacznie starsze. Właśnie zaczynają się badania jednej z nich – gigantycznego rondla z Pietrowic Wielkich.

  Też mamy budowle podobne do słynnego Stonehenge i do tego znacznie starsze. Właśnie zaczynają się badania jednej z nich – gigantycznego rondla z Pietrowic Wielkich.

  1968 Wielki śnieg - 40 lat mija od dnia, w którym rozegrała się największa tragedia polskich gór. W lawinie w Karkonoszach zginęło 19 osób. Wśród nich trzynastu Rosjan.

  1954 UB na przodku - 53 lata temu na dolnych pokładach kopalni Barbara-Wyzwolenie w Chorzowie rozegrał się dramat, który kosztował życie prawie setki górników. A władze - zamiast pomocy - wysłały do rodzin górniczych oficerów Urzędu Bezpieczeństwa.

  Konkurs będzie trwać do 31 maja. Dziesięć osób, które uzyskają największą liczbę poprawnych odpowiedzi, otrzyma nagrody - zestawy książek historycznych i ostatnie numery "Newsweek Historia". Zapraszamy na www.Facebook.com/...

  Po ponad 20 latach od zakończenia prac archeologicznych na Polach Grunwaldu mają zostać wznowione badania miejsca bitwy polsko-krzyżackiej z 1410 roku. Archeolodzy liczą, że dzięki nowoczesnym technikom uda się odkryć nieznane wcześniej ślady walk. Inscenizacja bitwy na polach Grunwaldzkich. Fot. PAP.

  Robotnicy z niektórych zakładów pracy (np. ZNTK) przychodzili tutaj w szyku wojskowym (kolumny czwórkami). Na parkingu milicyjnym zostały podpalone samochody. Fot. Edmund Chabowski

  Strajkujący stoczniowcy zostali aresztowani i robotnicy zbierali się przed tymi budynkami celem ich odbicia. Fot. Edmund Chabowski