Explore Including Cost, Ideas Including, and more!

This needs and wants activity package includes 41 printable pages.  It is a fun way to teach young children using engaging activities about needs and wants, making choices, introducing money, scarcity, and opportunity cost.  This includes a needs and wants song, needs and wants booklet, cut-n-paste needs and wants activity, making choices cut-n-paste activity, a what I want for my birthday needs and wants flip book, make a wallet activity, make a purse activity, play money, match, sort and…

This needs and wants activity package includes 41 printable pages. It is a fun way to teach young children using engaging activities about needs and wants, making choices, introducing money, scarcity, and opportunity cost. This includes a needs and wants song, needs and wants booklet, cut-n-paste needs and wants activity, making choices cut-n-paste activity, a what I want for my birthday needs and wants flip book, make a wallet activity, make a purse activity, play money, match, sort and…

The top three financial fears for people heading into retirement are: running out of money, maintaining their lifestyle and rising health costs.

The top three financial fears for people heading into retirement are: running out of money, maintaining their lifestyle and rising health costs.

The Rise of Metal Building HomesWhile modular homes and housing developments may be great options for some homebuyers, metal building homes are growing in popularity across the nation due to many benefits including cost savings, durability and the ability to custom design steel houses without a costly architect. For younger ...

The Rise of Metal Building HomesWhile modular homes and housing developments may be great options for some homebuyers, metal building homes are growing in popularity across the nation due to many benefits including cost savings, durability and the ability to custom design steel houses without a costly architect. For younger ...

This is a great way for students to review what they've learned after a unit of study.  Students are given over 25 different project options that cost various amounts of money based on their difficulty to complete. For example, creating a word search costs $5, while making up an outdoor game costs $25. Students have to create enough projects to total $50.  This packet includes:  *Suggestions for use *Student friendly directions *Examples *Rubrics *Sharing Options

This is a great way for students to review what they've learned after a unit of study. Students are given over 25 different project options that cost various amounts of money based on their difficulty to complete. For example, creating a word search costs $5, while making up an outdoor game costs $25. Students have to create enough projects to total $50. This packet includes: *Suggestions for use *Student friendly directions *Examples *Rubrics *Sharing Options

Engaging and fun money activities! Students will plan and "shop" for a meal for their family, and then add up the total cost! Also includes estimating pages and making change activities. My class LOVED these activities!

Engaging and fun money activities! Students will plan and "shop" for a meal for their family, and then add up the total cost! Also includes estimating pages and making change activities. My class LOVED these activities!

We save money by making food from scratch, and that includes homemade vanilla extract. Not only is our version truly pure, but it costs less than even the best store-bought vanilla! :: DontWastetheCrumbs.com

We save money by making food from scratch, and that includes homemade vanilla extract. Not only is our version truly pure, but it costs less than even the best store-bought vanilla! :: DontWastetheCrumbs.com

Is it possible to make money blogging? This post provides a great foundation for bloggers who want to monetize, and includes an amazing resource!

Is it possible to make money blogging? This post provides a great foundation for bloggers who want to monetize, and includes an amazing resource!

Intro to Money Unit for students with autism and other special learning needs.  The unit is meant to introduce students to the idea of the relative cost of different items. For students with disabilities, estimation is a challenging topic, so this unit is meant to help make it more personal and real for them.   Includes a book and worksheets.

Intro to Money Unit for students with autism and other special learning needs. The unit is meant to introduce students to the idea of the relative cost of different items. For students with disabilities, estimation is a challenging topic, so this unit is meant to help make it more personal and real for them. Includes a book and worksheets.

Pinterest • The world’s catalog of ideas
Search